Dla Świadczeniodawcy

Leczenie uzdrowiskowe

Wystawianie e-skierowania na leczenie uzdrowiskowe

Od dnia 1 lipca 2023 roku wystawienie skierowania na leczenie uzdrowiskowe jest możliwe jedynie w formie elektronicznej poprzez aplikację gabinet.gov w Systemie Informacji Medycznej (w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 16 lutego 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową).

Wystawione e-skierowanie jest automatycznie wysyłane do oddziału NFZ.

Skierowanie w formie papierowej można wystawić w sytuacji gdy:

  • brak jest dostępu do systemu teleinformatycznego (SIM)
  • świadczenie z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego ma być realizowane poza granicami kraju.

Linki do filmów instruktażowych jak wystawić e-skierowanie i jak je uzupełnić:

Wystawianie e – skierowania do uzdrowiska w aplikacji Gabinet.gov

Obsługa e – skierowania uzdrowiskowego w statusie „do uzupełnienia” w aplikacji Gabinet.gov

W razie wystąpienia nieprawidłowości w działaniu aplikacji gabinet.gov.pl prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego http://p1pomoc.cez.gov.pl/ lub przesłanie zgłoszenia na adres:

  • e-skierowanie@cez.gov.pl w przypadku stwierdzonej nieprawidłowości z wystawieniem skierowania
  • gabinet-pomoc@cez.gov.pl w pozostałych przypadkach

Błędy w działaniu aplikacji można zgłaszać również na dedykowanej infolinii technicznej tel. 19 239. Z sieci PLAY należy dzwonić na numer 22 19 239 lub 515 239 239

Ważne! 

Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska oraz samodzielni, czyli zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych bez pomocy innych osób.

Lekarz wystawiający e-skierowanie zobowiązany jest do wzięcia pod uwagę, wskazań i przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia oraz prawidłowego wypełnienia skierowania, a w szczególności:

  • danych osobowych pacjenta, w tym PESEL, imię i nazwisko, adres;
  • informacji o aktualnym stanie zdrowia pacjenta;
  • jednoznacznie określonego rozpoznania choroby zasadniczej (w języku polskim) będącej podstawą wystawienia skierowania z podaniem symbolu ICD-10;
  • informacji o schorzeniach współistniejących
  • wyniki badań: morfologię, OB, mocz, EKG.

W przypadku dzieci wymagane są następujące wyniki badań: morfologia, mocz, OB.

CZĘSTOTLIWOŚĆ KORZYSTANIA Z LECZENIA UZDROWISKOWEGO

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy, jednak kolejne skierowanie można wystawić po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego. Zapis ten nie dotyczy leczenia w szpitalu uzdrowiskowym, rehabilitacji w szpitalu uzdrowiskowym, leczenia dzieci i leczenia w formie ambulatoryjnej.

PODSTAWY PRAWNE

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów  lecznictwa uzdrowiskowego  (Dz.U. z 2012 r., poz.14 );
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (tj. Dz.U. 2024 r., poz. 208).