Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuję, że 30 grudnia 2020 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept z dnia 23 grudnia 2020 r.
(Dz. U. z 2020 r. poz. 2424).
Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że 24 sierpnia 2020 r . zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz.U. 2020 poz. 1432).
Wprowadzono następujące zmiany:
- brak konieczności zamieszczania identyfikatora NFZ,
- do rozporządzenia obejmującego kody uprawnień dodatkowych dodano uprawnienie C obejmujące kobiety w ciąży,
- uprawnienie C analogicznie jak S nie będzie mogła uzupełnić osoba realizująca receptę w przypadku, jeśli nie zostanie ono wpisane przez osobę wystawiającą receptę.
Od 1 października 2020 r. recepty 75+ wystawią nie tylko lekarz i pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, ale również inni pracownicy medyczni
1 lipca 2020 r. w życie wchodzą przepisy przyznające szerszej grupie pracowników medycznych uprawnienia do wystawiania elektronicznych recept na, bezpłatnie przysługujące osobom 75 +:
Dotychczas uprawnienia te mieli jedynie lekarze oraz pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Teraz katalog ten zostanie rozszerzony o pracowników medycznych, o których mowa w art. 43a ust. 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Uwaga! Zmiana dotyczy tylko recept elektronicznych.
Weryfikacja przed wystawieniem recepty 75+
Pracownik medyczny będzie mógł wystawić receptę 75+ dopiero po weryfikacji w systemie e-Zdrowie następujących czynników:
1. ilości (liczby) oraz rodzaju:
2. bezpieczeństwa oraz konieczności stosowania tych produktów przez pacjenta;
3. innych recept wystawionych i zrealizowanych dla tego pacjenta.
Skojarzenie tych czynników pomoże pracownikowi dobrać w efekcie najwłaściwsze kierunki farmakoterapii. Celem tej weryfikacji jest ochrona zdrowia pacjenta.
Uwaga!
System e-Zdrowie umożliwi skorzystanie z tej weryfikacji dopiero od 1 października 2020 r. Do tego czasu recepty 75+ będą wystawiać (jak dotychczas) tylko lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, na podstawie prowadzonej przez siebie dokumentacji medycznej pacjenta.
Podstawa prawna
Art. 43a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.), w brzmieniu nadanym mu przez ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz. U. poz. 1590).
Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że dnia 17 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept.
Wydłużono w nim termin obowiązywania starych druków recept, jednak nie dłużej niż do dnia 17 kwietnia 2021 r.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r w sprawie recept § 19 otrzymuje brzmienie:
„Dopuszcza się stosowanie druków recept zgodnych ze wzorem obowiązującym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, jednak nie dłużej niż przez 36 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia”.
Aktualne druki recept Rp. zawierają zapis: „Dane i podpis osoby uprawnionej” zamiast „Dane i podpis lekarza”. Natomiast na aktualnych receptach Rpw jest tylko „data wystawienia” – brak rubryki „data realizacji od dnia”.
Od 8 stycznia 2020 r. recepty będą w Polsce wystawiane – poza wyjątkami określonymi w ustawie Prawo farmaceutyczne – tylko w postaci elektronicznej. Ze względu na dobro pacjentów oraz płynność pracy wystawiających, Ministerstwo Zdrowia zachęca do jak najwcześniejszego przyłączenia podmiotów leczniczych i rozpoczęcia wystawiania e-recept. Pozwoli to Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) udzielić niezbędnego wsparcia technicznego i organizacyjnego przed uruchomieniem systemu.
https://www.csioz.gov.pl/e-zdrowie-p1/e-recepta/
Informacje dotyczące szczegółów procesu podłączenia się do systemu e-zdrowie (P1) i wystawiania
e-recept mogą Państwo również uzyskać wysyłając pytanie na adres: lub dzwoniąc na infolinię 19 457.
Już dziś zachęcamy wszystkich do zapoznania się z przygotowanym przez CSIOZ we współpracy
z przedstawicielami podmiotów leczniczych, aptek oraz Narodowego Funduszu Zdrowia zestawem najczęściej zadawanych pytań dotyczących wystawiania i realizacji e-recept (https://ezdrowie.gov.pl/e-recepta-pytania-i-odpowiedzi)
Jednocześnie informujemy, że każda osoba posiadająca uprawnienia do wystawiania recept będzie mogła wystawiać e-recepty korzystając z bezpłatnej aplikacji dostępnej pod adresem gabinet.gov.pl.
Bezpłatne szkolenie na temat wdrożenia e-recepty, pilotażowego wdrożenia e-skierowania oraz Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
lp. |
termin |
godzina |
miasto/powiat |
adres sali szkoleniowej |
1 |
25.10.2019 |
14.30 |
Opole |
Opolski Oddział Wojewódzki NFZ ul. Głogowska 37 Opole, sala konferencyjna parter |
2 |
25.11.2019 |
10.00 |
Opole |
Opolski Oddział Wojewódzki NFZ ul. Głogowska 37 Opole, sala konferencyjna parter |
3 |
26.11.2019 |
10.00 |
Opole |
Opolski Oddział Wojewódzki NFZ ul. Głogowska 37 Opole, sala konferencyjna parter |
Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowa przypomina, iż zgodnie z zapisami Art. 45 Ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 20015 p.1991) Umowy upoważniające do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych przysługujące świadczeniobiorcom obowiązują do 31.12.2016 roku. Mowa tu o umowach w ramach których lekarze prowadzą praktyki komercyjne oraz wystawiają recepty pro auctore/pro familie. Powyższe Umowy zostają zastąpione wnioskami o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept/wnioskami o aktualizację danych osób uprawnionych.
Ostateczny termin przekazania do Funduszu pisemnej wersji wniosku o utrzymanie uprawnień do pobierania numerów recept został przedłużony 30 czerwca 2017r. (zgodnie z Zarządzeniem nr 114/2016/DGL PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA z dnia 16 listopada 2016 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty)
W nawiązaniu do komunikatu OOW NFZ z dnia 15.12.2016 r informujemy, iż Osoby uprawnione, które nie złożyły ww. wniosków, a chcą wystawiać recepty refundowane po wygaśnięciu umowy, powinny do dnia 31 grudnia 2016 r. pobrać za pośrednictwem Portalu Personelu zakresy numerów recept w liczbie pozwalającej na zabezpieczenie ciągłości pracy do czasu zakończenia procesu aktualizacji danych.
Komunikat dla osób uprawnionych w sprawie pobierania zakresów numerów recept
Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż zakresy numerów recept przydzielone na podstawie umowy upoważniającej w oparciu o zapisy Zarządzenia Prezesa 38/2012/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia
30 czerwca 2012 r. w sprawie wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych, przysługujące świadczeniobiorcom mogą być wystawiane przez lekarzy/lekarzy dentystów/felczerów i realizowane w aptekach do końca roku 2017.
Przypominamy, iż zgodnie z zapisami Art. 45 Ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 20015 p.1991) Umowy upoważniające do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych przysługujące świadczeniobiorcom obowiązują do 31.12.2016 roku. Mowa tu o umowach w ramach których lekarze prowadzą praktyki komercyjne oraz wystawiają recepty pro auctore/pro familie. Powyższe Umowy zostają zastąpione wnioskami o uzyskanie uprawnienia/zachowanie uprawnienia do pobierania numerów recept.
W związku z powyższym mając na uwadze zapewnienie ciągłości wystawiania recept refundowanych przez lekarzy/lekarzy dentystów/felczerów którzy nie dokonali czynności związanych z złożeniem nowego wniosku o nadania uprawnienia do pobierania numerów recept informujemy o możliwości pobrania do 31.12.2016 zakresów numerów recept na podstawie wygasających z tym dniem umów upoważniających. Po tym terminie nie będzie możliwości wygenerowania numerów recept na podstawie umów. Konieczne będzie złożenie wniosku o nadania uprawnienia do pobierania numerów recept .