logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Opolski Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

O oddziale

Drukuj

Doniesienia medialne - odpowiedzi i sprostowania

Informacja związana z zawieszeniem działalności psychiatrycznej izby przyjęć WSZN im. Św. Jadwigi w Opolu

26-08-2021

Informacja związana z zawieszeniem działalności psychiatrycznej izby przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Jadwigi w Opolu

 

W związku z informacjami docierającymi do tut. Oddziału w sprawie braku możliwości uzyskania świadczeń w związku z zawieszeniem działalności psychiatrycznej izby przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Jadwigi w Opolu informujemy, że funkcjonowanie oddziału stacjonarnego przy jednoczesnym braku zabezpieczenia całodobowego dostępu do świadczeń lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii uniemożliwia wykonywanie przepisów „ustawy o ochronie zdrowia psychicznego” ,mającej na celu ochronę osób cierpiących na zaburzenia psychiczne a także zapewnienie im właściwej opieki.

Podmioty lecznicze realizujące świadczenia psychiatryczne w oddziałach stacjonarnych, w tym również nieposiadające kontraktu na izbę przyjęć, zobowiązane są do całodobowego przyjmowania osób z zaburzeniami psychicznymi,  w tym przekazywanymi przez Zespoły Ratownictwa Medycznego, przyjmując ich w izbie przyjęć (jeżeli jest zakontraktowana) lub w ramach osobnego działu przyjęć zorganizowanego przez Szpital.    

Żaden pacjent potrzebujący pomocy medycznej w zakresie leczenia psychiatrycznego nie powinien być odesłany bez udzielenia odpowiedniej pomocy medycznej.

W obecnej sytuacji Szpital powinien zorganizować pracę tak, aby pacjenci nie odczuli zmian organizacyjnych i mogli czuć się bezpiecznie.

Wszystkie aktualności