Ważne! Prawidłowo i czytelnie wypełnione skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, przesyłane jest przez lekarza lub pacjenta do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego aktualnie pacjent zamieszkuje, w terminie 30 dni od daty wystawienia. Po tym terminie skierowanie traci ważność i odsyłamy je do lekarza kierującego.
Opolski Oddział Wojewódzki NFZ w oparciu o stanowisko Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczące wystawiania świadczeniobiorcom zwolnienia lekarskiego na czas leczenia uzdrowiskowego, uprzejmie informuje:
Zaświadczenie lekarskie (zwolnienie lekarskie) wystawiane jest na okres, w którym pacjent ze względu na swój stan zdrowia lub stan zdrowia członka rodziny powinien powstrzymać się od pracy. Stanowi również dowód stwierdzający czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.
Zaświadczenie lekarskie wystawiane jest na potrzeby udokumentowania czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub innymi zdarzeniami zrównanymi z niezdolnością do pracy dla celów nabycia prawa do świadczeń ubezpieczenia chorobowego przez osoby podlegające temu ubezpieczeniu. Inną sytuacją jest udokumentowanie usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika spowodowanej niezdolnością do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.
Powyższe nie przewiduje możliwości wystawiania zaświadczenia lekarskiego /zwolnienia lekarskiego/ na czas pobytu w sanatorium w celu podjęcia leczenia uzdrowiskowego / rehabilitacji uzdrowiskowej.
W obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z opinią ZUS, brak jest uzasadnienia do wystawiania świadczeniobiorcy korzystającemu ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy na czas związany z pobytem w sanatorium, jeśli nie została u niego stwierdzona niezdolność do pracy spowodowana chorobą.
Analogicznie w sytuacji opiekunów sprawujących opiekę nad małoletnimi świadczeniobiorcami korzystającymi z leczenia uzdrowiskowego, zaświadczenie lekarskie może zostać wystawione z powodu konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny. Podstawą wystawienia zaświadczenia nie jest jednak fakt przebywania członka rodziny w placówce leczniczej, lecz wyłącznie stwierdzenie konieczności sprawowania nad nim osobistej opieki z uwagi na stan chorobowy.
Wzór skierowania obowiązujący od 19 lipca 2019 r. – w formie do pobrania
W związku ze zmianą rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową
od dnia 19 lipca 2019 r. obowiązują nowe przepisy określające zasady kierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.
Nowelizacja przepisów wprowadziła następujące zmiany:
W związku ze stwierdzonymi licznymi nieprawidłowościami przy wystawianiu skierowań na leczenie uzdrowiskowe, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają rejestrację bądź rozpatrzenie skierowań przez Fundusz, a wynikają z nieprzestrzegania przez lekarzy wystawiających skierowania obowiązujących w tym zakresie przepisów prawnych Opolski Oddział Wojewódzki NFZ prosi
o prawidłowe, kompletne i czytelne wypełnienie skierowania z uwzględnieniem :
Nie każde schorzenie jest leczone uzdrowiskowo. Wykaz jednostek chorobowych, które są wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.
Ważne! Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy, jednak kolejne skierowanie można złożyć do oddziału wojewódzkiego NFZ po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego. Zapis ten nie dotyczy leczenia w szpitalu uzdrowiskowym, rehabilitacji w szpitalu uzdrowiskowym, leczenia dzieci i formy ambulatoryjnej.
Pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest, zatrudnieni w tych zakładach w dniu 28 września 1997 roku lub przed tą datą, uprawnieni są do korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego i są zwolnieni z odpłatności związanej z leczeniem uzdrowiskowym.